ORTODONCJA (GABINET PRYWATNY)
Ortodoncja – to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu zarówno u dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Pamiętaj, że odkładanie terminu wizyty w negatywny sposób może wpłynąć na stan twojego uzębienia, nie leczone zaś wady gryzu często powodują: próchnicę, parodontozę, ścieranie się zębów oraz zniekształcenie rysów twarzy. Dlatego tak ważna jest tu profilaktyka – czyli wczesne wykrywanie i zapobieganie nieprawidłowościom wad zgryzu.
Aparaty: W ramach leczenia ortodontycznego oferujemy między innymi leczenie:
- aparatem stałym z zamkami metalowymi, ceramicznymi, kryształowymi;
- aparatem ortodontycznym – samoligaturującym : H4, Smart Clip.
- aparatem wyjmowanym;
W razie uszkodzeń założonego aparatu ortodontycznego (odklejenie zamka, wygięcie łuku etc.) należy umówić się na wizytę w celu jego naprawy.
Indywidualny plan leczenia.
Każdy Pacjent naszego gabinetu jest objęty indywidualnym planem leczenia.
Typowy przebieg leczenia aparatem stałym:
Najczęściej stosowanymi przez nas retainerami są stałe retainery druciane oraz próżniowe nakładki Essix i Osamu. Faza retencyjna trwa od 2 do 5 lat. W niektórych przypadkach zalecamy dłuższe noszenie retainerów.
Leczenie ortodontyczne dzieci.
Pierwsza wizyta ortodontyczna powinna mieć miejsce w wieku 6-7 lat. Na podstawie położenia pierwszych zębów trzonowych stałych oraz zębów siecznych, lekarz ortodonta ocenia czy dziecko kwalifikuje się do wczesnego leczenia ortodontycznego.
W przypadku obecności nieprawidłowości takiej jak: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, stłoczenie zębów, rozpoczyna się wczesne leczenie ortodontyczne, które pozwoli na harmonijny wzrost zębów i struktur twarzy. U niektórych dzieci występują różnego rodzaju dysfunkcje lub parafunkcje takie jak: - nawyk ssania kciuka, wargi dolnej,
- nieprawidłowy sposób połykania, wymowy lub
- oddychanie przez usta.
Ważne jest by te nawyki skorygować w okresie wczesnego leczenia. Ma to na celu ułatwienie i niekiedy skrócenie czasu leczenia właściwego w wieku młodzieńczym. Niepodjęcie leczenia wczesnego u dzieci z rozpoznaną wadą zgryzu, spowoduje, że efekty późniejszego leczenia mogą być kompromisowe i niestabilne.
Co zyskujemy dzięki wczesnemu leczeniu ortodontycznemu?
Wczesne leczenie ortodontyczne pozwala odpowiednio przygotować miejsce dla mających się wkrótce wyrżnąć zębów stałych, dzięki czemu możemy uniknąć konieczności usuwania ich w przyszłości. Ortodonta może także regulować wzrastanie górnej i dolnej szczęki - hamować wzrost lub go pobudzać, w zależności od potrzeby. Pozwala to na skorygowanie pojawiających się różnego rodzaju dysproporcji, a co za tym idzie, umożliwia poprawę rysów twarzy. Wczesne leczenie ortodontyczne to także walka z nieprawidłowymi nawykami u małych dzieci: ssaniem kciuka, wargi, czy też oddychaniem przez usta. Dzięki temu możemy uniknąć komplikacji i uciążliwych zabiegów w wieku młodzieńczym. Szczególnie istotne jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia w przypadku osób z rozbieżnością w położeniu szczęk, u których późne podjęcie działań może być mało skuteczne i nietrwałe. Niektóre wady zgryzu powinny być korygowane jak najwcześniej, nie tylko ze względów biologicznych, lecz także społecznych i praktycznych. Inne z kolei mogą być leczone dopiero w wieku młodzieńczym. Dlatego podjęcie decyzji dotyczącej rozpoczęcia leczenia powinno być poprzedzone konsultacją rodziców dziecka z ortodontą i stomatologiem dziecięcym.
Leczenie ortodontyczne młodzieży
Leczenie wad zgryzu u osób młodych i rosnących jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie może pozwolić uniknąć kosztownego leczenia kompleksowego lub chirurgicznego w wieku dorosłym. Pomiędzy 11 a 17 r. trwa intensywny wzrost dziecka - tzw. skok pokwitaniowy. W tym też czasie dokonuje się całkowita wymiana uzębienia mlecznego na uzębienie stałe. Z medycznego punktu widzenia wiek młodzieńczy jest odpowiednim okresem, by rozpocząć leczenie wad zgryzu, ze względu na wysoki potencjał wzrostowy i nowo wyrzynające się zęby stałe. Dziś noszenie aparatu ortodontycznego jest powszechnie akceptowane, a nawet wręcz modne.
Dla dzieci i młodzieży polecane są zamki metalowe standardowe z kolorowymi ligaturami i metalowe zamki samoligaturujące, ze względu na ich większą trwałość i łatwość utrzymania higieny. Wyleczenie wady zgryzu pozwala prawidłowo czyścić zęby, dzięki czemu będą one przez długie lata zdrowe i mocne. Prosto ustawione zęby są mniej podatne na urazy i próchnicę. Za pomocą aparatu stałego możliwe jest osiągnięcie idealnego wzajemnego położenia zębów szczęki i żuchwy. Leczenie ortodontyczne to zdrowe zęby i estetyczny wygląd. Rozpoczęcie leczenia u młodych, wciąż rosnących pacjentów daje bardziej przewidywalne efekty i pozwala uniknąć skomplikowanego i kosztownego leczenia w przyszłości.
Leczenie ortodontyczne dorosłych
Leczenie ortodontyczne może być skutecznie przeprowadzone w każdym wieku.
Obecnie coraz więcej dorosłych Pacjentów szuka pomocy ortodontycznej z powodów obecności wady, która wcześniej nie była leczona, jak również w celu przygotowania zębów do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Poprzez leczenie ortodontyczne można osiągnąć przede wszystkim poprawę estetyki twarzy i uzębienia. Właściwe położenie górnych zębów siecznych pozwala uzyskać odpowiednie podparcie dla górnej wargi, tym samym spowalniając tworzenie się zmarszczek oraz spłycając bruzdy nosowo-wargowe. Innymi równie istotnymi celami leczenia ortodontycznego jest zapewnienie prawidłowej czynności mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych, jak również zapewnienie warunków umożliwiających jak najdłuższe zachowanie naturalnego uzębienia.
U dorosłych często występują zęby ze złamanymi lub uszkodzonymi koronami, obecne są braki zębowe lub zanik kości wyrostka zębodołowego, co wiąże się z odmienną, metodą leczenia. U Pacjentów dorosłych występuje zwiększona podatność na choroby przyzębia, dlatego osoby te wymagają niekiedy leczenia periodontologicznego przed, w trakcie, a nawet po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Korzyści, wynikające z leczenia aparatem stałym w postaci prawidłowo uszeregowanych zębów, braku przeciążeń zgryzowych oraz urazowych kontaktów uszkadzających dziąsła, stanowią istotne wsparcie dla osiągnięcia zdrowych i mocnych dziąseł.
Zalety leczenia ortodontycznego mają charakter zdrowotny. Jednak największą zaletą odczuwaną przez Pacjenta jest piękny uśmiech.